По време на войни и кризи вниманието ни е насочено предимно към текущите проблеми. Малко са темите, които наистина заемат ума ни, ако не предоставят пряко решение на днешните предизвикателства. Но има ли място за покупка на бижута в днешните условия?
Изненадващо, да. Бижутата винаги са били символ на престиж, богатство, власт и авторитет. Въпреки че днес много хора ги възприемат само като украшения, тяхното значение не е намаляло. Независимо дали става дума за значимо събитие като сватба, раждане, първо причастие или годишнина, ние винаги търсим нещо уникално и неповторимо.
Можете да купувате бижута с инвестиционна цел, но само ако мислите в дългосрочен план. Ако закупите художествено изделие, стойността му вероятно ще се увеличи с времето. Това може да се отрази по два начина. Първо, с течение на годините творецът вероятно ще постигне по-голям комерсиален успех и цените на неговите произведения ще се покачат. Второ, не по-малко важно – с времето стойността на материала, от който е изработено бижуто, също ще се повиши. Например, през 1998 г. цената на златото не надвишаваше 292 USD за унция, докато през 2018 г. затвори на 1281,65 USD за унция (Източник: https://www.cotizacionrealoro.com/historicos-graficas-evolucion-precio-oro).
Така че, покупката на бижута е по-свързана с престиж, наследство или колекциониране, отколкото с препродажба.
Любопитно: В Русия и други страни от бившия Съветски съюз съществува традиция да се подаряват златни бижута на малки момичета. Тези бижута се превръщат в тяхно съкровище, което в трудни времена може да служи като осезаема касичка.
Наложените санкции върху банковите сметки на руски граждани, живеещи в Европейския съюз, силно засягат качеството им на живот. В много случаи начинът за оцеляване на кризата за тях се крие в бижутата, които всяка жена натрупва през живота си.
Лично аз не бих препоръчала покупката на бижута с цел бърза препродажба. Повечето бижута губят поне 50% от продажната си стойност, веднага щом напуснат магазина. Това, което най-често се купува в повечето бижутерийни магазини, може да се счита за “бижутерийно конфекционно производство,” и при препродажба обикновено може да се възстанови само част от стойността на материала.
Аз бих казала да. В крайна сметка, стойността на парите постоянно пада, докато предметите на изкуството и украшенията обикновено увеличават своята стойност с времето. Освен това, в времена, когато банките се стремят да дигитализират парите и да премахнат физическите банкноти, тези предмети могат да бъдат добро решение за запазване на платежоспособността. По този начин, освен че украсявате тоалета си за специални поводи, вие също така придобивате актив, който ви осигурява дългосрочна стабилност.